Stowarzyszenie Obrońców Zwierząt

Strona główna

 
 

Uwaga kleszcze!

Uwaga lekkie zimy spowodowały zwiększoną inwazję kleszczy a najgorsze, że kleszczy roznoszących choroby, które niezauważone w porę przez opiekunów, kończą się tragicznie - śmiercią psa. Choroby te są groźne zarówno dla ludzi jak i dla zwierząt z rodziny psowatych.

Kleszcze żyją nie tylko poza miastami są i w MIASTACH - są tam gdzie mogą przetrwać - trawniki, skwery z drzewami, również w naszych przydomowych, działkowych ogródkach.

Co robić?

Należy zabezpieczyć psa pamiętając, że nie mamy gwarancji zabezpieczenia 
w 100%.

Wszystkie preparaty p/kleszczowe zakupujemy TYLKO w lecznicach weterynaryjnych. Nie są to tanie preparaty, ale na pewno zdecydowanie skuteczniejsze niż kupione gdziekolwiek.

Nie oszczędzajmy na zdrowiu naszego psa. Możemy zdecydowanie później wydać więcej na leczenie chorego psa, czy też po prostu go stracić.

Jak chronimy nasze psy przed inwazją kleszczy:

  • zaopatrujemy psa w obroże p/ kleszczową działającą w zależności od rodzaju produktu od 4 - do 7 m-cy. Po założeniu obroży obserwujemy psa przez parę dni, czy oby nie jest na preparat w niej zawarty uczulony. Bardzo rzadko występują takie przypadki. Wysypka w miejscu obroży, czy też występująca duszność u psa,

  • psy gęstowłose i długowłose, po konsultacji z lekarzem weterynarii, powinniśmy zabezpieczać podwójnie, dodatkowo aplikacja z pipety lub w sprayu środek p/kleszczowy - co starcza na ok. miesiąc, trzeba powtarzać.

Nie jest to jednak 100% gwarancja, że nasz pies uniknie złapania zakażonego kleszcza. Dlatego też, po każdym spacerze należy skórę psa sprawdzić.

Obserwujemy nasze psy i każde ich odbiegające od normy zachowanie takie jak:

  • pies smętny, nie ma ochoty na nic, na co do tej pory miał, nie m chęci na zabawy, wyjście na spacer, ma wyraźne bóle 'w kościach', problemy z oddychaniem,

  • brak apetytu, nie zjada z chęcią swojego do tej pory ulubionego jedzenia
    lub przestaje w ogóle jeść, wymiotuje,

  • podwyższona temperatura,

  • mocz mętny,

  • żółtaczka (to już dalszy etap, groźny) gałki oczne, dziąsła żółte.

Należy natychmiast, udać się z psem do lekarza weterynarii i wydać ok. 30-50 zł na badania krwi w kierunku chorób odkleszczowych. Tylko szybka reakcja z naszej strony może pomóc psiakowi. Każda minuta, godzina  jest na wagę życia naszego psa. 

Mając świadomość, że przebywamy na terenie szczególnie zagrożonym kleszczami, dla spokoju sumienia, dobrze jest przeprowadzać badania krwi, co dziesięć dni. 

Dokładne informacje znajdziesz tu:  http://www.vetserwis.pl/kleszcze.html