Stowarzyszenie Obrońców Zwierząt

Strona główna

 
 

Dlaczego warto adoptować 
koty ze schroniska?

Kotka Kajka adoptowana z azylu, kiedy miała około 3 lat. 

Jest kilka powodów:  

1. Schroniska nie są miejscami, gdzie koty mogą przebywać przez cale życie. Koty źle się czują w dużej grupie, bez indywidualnej opieki. Każdy kot chciałby mieć własny dom, dla siebie i ewentualnie jeszcze kilku innych kotów. Dom to dom. Milo, zdrowo i u siebie. Najlepszy azyl jest tylko miejscem przejściowym. Koty trafiają tu z różnych powodów, ale wszystkie czekają na nowy dom.

2. Każde schronisko ma ograniczona ilość miejsc. Adoptując kota, zwalniamy miejsce dla następnego. Porzuconego na ulicy, osieroconego przez opiekuna lub urodzonego w piwnicy bloku. Dla wielu kotów przyjęcie do schroniska jest ratunkiem przed śmiercią, złymi warunkami, brakiem opieki. 

3. Jeżeli bierzemy do domu kota ze schroniska, to nie przyczyniamy się do rozmnażania i nadpopulacji kotów. Postanawiamy kochać kota, który już istnieje i bardzo nas potrzebuje. Możemy podziwiać kotkę znajomego, ale nie namawiajmy go na kocie potomstwo, myśląc „wezmę sobie ślicznego kotka”. Jednego. A co z pozostałymi? 

4. Osoby prowadzące schronisko znają swoich podopiecznych. Mogą doradzić, który kot będzie dla kogo najwłaściwszy. Wiedzą, czy dany kot nadaje się dla rodziny z dziećmi, z psem, dla osoby starszej lub kogoś przez cały dzień przebywającego poza domem. Możemy obejrzeć kilka kotów i, szczególnie w przypadku kotów dorosłych, poznać ich charaktery. Większość kotów branych ze schronisk jest już zaszczepiona 
i wysterylizowana.

5. Schroniska nie musza być miejscami przygnębiającymi. Często jest tam miła atmosfera. Adopcja kota ze schroniska to przyjemność dla osób samotnych i całych rodzin.

Autorami tekstu są: 
P. Jacek i Zosia Kostyrko

 
 
Dlaczego dorosły kot nadaje się lepiej do adopcji niż mały kociak?
Gdy zostajemy sami - o adopcji psów przez osoby starsze